Prieš pat neeilinį ES suvažiavimą dėl Libijos ir Pietų Viduržemio jūros regiono, vyksiantį šią savaitę, Europos Komisijos pirmininkas Žozė Manuelis Barozas (José Manuel Barroso) susiklosčiusius įvykius pavadino „rendez-vous su istorija“. O po keleto valandų Jungtinės Karalystės ministro pirmininko pavaduotojas Nikas Klegas (Nick Clegg) kalbėjo apie „didžiausią visos dekados geopolitinį įvykį“.

Po 27 komisarų Kolegijos susitikimo, kuris daugiausia buvo orientuotas į dramatiškus įvykius Libijoje ir „Jazminų revoliucijas“, vykstančias arabų pasaulyje, J. Barozas susitiko su spaudos atstovais.

Kovai tarp Muamaro Gadafio šalininkų ir sukilėlių visoje Libijoje ir toliau stiprėjant (žr. „Pagrindas“), J. Barozas žlungančio Libijos režimo veiksmus pavadino „visiškai nepriimtinais“.

Jis taip pat pridūrė, kad dabar M.Gadafis yra „ne galimo sprendimo, o problemos dalis“.

Išvardinęs priemones, kurių imasi įvairūs komisarai tam, kad sušvelnintų humanitarinę padėtį ir išvengtų migracijos bangos, J.Barozas paminėjo aukštesnius strateginius tikslus.

„Akivaizdu, kad turime ne tik numalšinti šias krizes, bet privalome padėti išspręsti kertinę šio proceso problemą. Mums reikia naujos politinės paradigmos santykiuose su Pietų kaimynais. Mums reikia „demokratijos ir bendros gerovės pakto“, kalbėjo J. Barozas.

Regis, Komisijos pirmininkas mėgina atsigriebti už pavėluotą ES atsaką į krizę. Sąjunga ir pavienės jos valstybės narės buvo nustebintos arabų tautų demokratijos siekio. Priešingai, negu per 1989 m. revoliucijas, praošusias Rytų Europoje, Vakarų pasaulis šį kartą, arabų pasaulyje vis stiprėjant permainų vėjams, buvo tik pasyvus stebėtojas.

„Manau, kad jie leidosi į drąsią permainų kelionę laisvės, demokratijos ir geresnio gyvenimo link. Manau, kad mūsų pareiga pasakyti arabų tautoms, jog esame jų pusėje!Tiesiai iš Briuselio aš noriu tai pasakyti, ypač tiems jauniems arabams, kurie dabar kovoja dėl laisvės ir demokratijos: „Mes jūsų pusėje“, pabrėžtinai pakartojo J. Barozas.

Pritardamas J.Barozui, Jungtinės Karalystės ministro pirmininko pavaduotojas Nikas Klegas, vėliau susitikęs su ES vyriausiąja įgaliotine Katerina Ašton (Catherine Ashton), taip pat savo pareiškime atkreipė dėmesį į geopolitinį aspektą. Teigdamas apie savo šalies paramą Turkijos narystei ES, jis kalbėjo dar laisviau, negu J. Barozas, pabrėžė vaidmenį, kurį Turkija galėtų atlikti būdama sektinas pavyzdys arabų šalims ir gyvas įrodymas, kad islamas ir demokratija nėra nesuderinami.

„Kaip valstybė, kurios didžiąją dalį gyventojų sudaro musulmonai, kaip NATO narė ir šalis, tvirtai siekianti narystės ES bei turinti ryškią daugiapartinės demokratijos sistemą, [Turikija] yra vertingas pavyzdys visoms visuomenėms. Šilti Turkijos santykiai regione teikia naudos siekiant atvirumo ir pagarbos žmogaus teisėms, kurias mes visi remiame“, kalbėjo Klegas.

Ribota Vakarų įtaka

Tačiau tokios kalbos gali būti tik mėginimas paslėpti Vakarų bendruomenės ribotą įtaką karinėse operacijose Libijoje, jei įvykiai pasisuktų taip, kad to prireiktų.

Diskusijų su NATO metu JAV ir JK iškėlė galimybės įkurti neskraidymo zoną klausimą, kad užkirstų kelią M.Gadafio atakoms prieš protestuotojus ar galimybėms sulaukti palaikymo iš užsienio.

Tačiau Prancūzija su savo naujuoju užsienio reikalų ministru Alenu Žiupė (Alain Juppé) priešaky, tam nepritarė teigdama, kad bet kokioms karinėms operacijoms, įskaitant ir neskraidymo zoną, reikia Jungtinių Tautų Saugumo tarybos pritarimo.

Mažai tikėtina, kad Saugumo taryba priimtų tokį sprendimą, kadangi jos nuolatinės narės Rusija ir Kinija jau atmetė šią mintį.

Arabų lyga teigė apsvarstysianti, ar paremti neskraidymo zonos idėją, tačiau pareiškė nepalaikanti jokių tiesioginių užsienio intervencijų į šalį.

Turkija, įtakinga NATO narė, taip pat kategoriškai atmeta bet kokių karinių veiksmų idėją.

KITI ŽINGSNIAI

Kovo mėn. 11 d.: 27ES valstybių ir vyriausybių vadovai susirinks Briuselyje į neeilinį susitikimą dėl Libijos ir Šiaurės Afrikos

www.europedirect.lt

Atnaujinta (Ketvirtadienis, 10 Kovas 2011 10:55)

 

Komentarai  

 
0 #3 Deseo Działanie 2019-02-20 08:55
Great looking internet site. Think you did a bunch of your very own coding.
Cituoti
 
 
0 #2 atlant gel 2019-02-14 01:07
Wow, gorgeous site. Thnx ...
Cituoti
 
 
0 #1 deseo efekty 2018-12-29 01:09
The stuff is amazingly intriguing.
Cituoti
 

Rašyti komentarą


Security code
Atnaujinti

Sekite mus Facebook'e
Lankytojai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas